24 maja 2018, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Warsztat aktorski - 2 XII 2013 r.ASiK

2 grudnia w siedzibie Akademii Sztuki i Kultury odbył się warsztat aktorski dla uczestników naszego projektu. Wzięli w nim udział uczniowie z czterech gimnazjów.
Warsztat prowadził aktor Marcin Zarzeczny.
Prowadził te zajęcia według zasad, którą opisał w wywiadzie na portalu www.teatralny.pl >>> Jan Peszek. Tu fragment wypowiedzi.

"Jan Peszek: (...) Pierwszy moment jest bardzo ważny. Młodzi ludzie mają już jakieś doświadczenia. Często są to niestety doświadczenia konkursów recytatorskich i różnego rodzaju nie zawsze trafnych działań w ruchu amatorskim - który jednakże cenię. Dlatego pierwsza faza uczenia powinna polegać na stworzeniu studentowi takiej sytuacji, w której on się całkowicie rozluźni, zapomni o reakcjach swojego ciała, zapomni je rejestrować, wyłączy świadomość i podda się całkowicie spontanicznym ćwiczeniom. To są procesy bardzo trudne, żmudne, ale wtedy dopiero są skuteczne, kiedy on nie otrzymuje żadnej zapory, żadnego nakazu – każdy nakaz jest rodzajem ubezwłasnowolnienia w sztuce. Jest położeniem tamy na wszystko, co jest najważniejsze dla przyszłego aktora. W wyniku takich ćwiczeń aktor zaczyna domyślać się swoich możliwości, na początku prymitywnych. Zaczyna mówić swoim głosem, nie używa szeregu sztamp i schematów.

W drugim etapie musi zaakceptować siebie – takiego, jaki jest, bo tylko pogodzony ze sobą człowiek nie będzie grał kogoś sobie obcego. I dopiero wtedy zacznie swobodnie wchodzić w sytuacje swoich bohaterów. Dopiero wtedy można zacząć uczyć technik rzemieślniczych, które powinny być przypisane indywidualnie każdemu człowiekowi
."

Zaczęliśmy od ćwiczeń fizycznych.

Następnie był warsztat na koncentrację indywidualną.
Po tych ćwiczeniach pracowaliśmy nad koncentracją zespołową (tratwa).
Warsztat zakończyły etiudy aktorskie.Drugą częścią tego projektu będą odwiedziny w styczniu w Akademii Teatralnej.


Informacja ta jest też na profilu Zakochaj się w teatrze  >>> Społecznego Funduszu  Stypendialnego, organizatora projektu.
 

ORGANIZATORZY:
                                       
 

Kierownik projektu:
Włodzimierz Taboryski - wtaboryski@narzecz.edu.pl