19 maja 2022, Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

Spacer śladami "Lalki" Bolesława Prusa, 7 V 2018

W poniedziałek 7 maja, po maturze próbnej z języka polskiego, klasa druga udała się na spacer śladami „Lalki” Bolesława Prusa. Rozpoczęliśmy od ulicy Elektoralnej, przy której zgodnie z fabułą mieścił się kantor starego Szlangbauma.

Przez plac Teatralny przeszliśmy na ulicę Miodową i obejrzeliśmy pałac Paca – miejsce licytacji kamienicy Łęckich. Potem pojechaliśmy na Krakowskie Przedmieście, gdzie oglądaliśmy kluczowe dla fabuły powieści miejsca (sklep Wokulskiego, mieszkanie Rzeckiego, kościół św. Krzyża).
Następnie przenieśliśmy się do Śródmieścia Południowego – tu mieściły się rezydencje arystokracji (Aleje Ujazdowskie) oraz XIX-wieczne kamienice. Nasz spacer zakończył się w Parku Ujazdowskim, który w „Lalce” nie występuje, ponieważ w tym miejscu w czasach Wokulskiego był Plac Ujazdowski, miejsce ludowych rozrywek. Każde z odwiedzanych miejsc próbowaliśmy połączyć z konkretnym fragmentem powieści, a efektem naszych poszukiwań była wypełniona karta pracy.

Autorką programu i karty pracy była pani Ewa Kretkowska (nauczycielka języka polskiego), autorką zdjęć jest Aleksandra Szwed (klasa druga).