22 maja 2019, Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

My z GROTOWSKIEGO - media

MY z GROTOWSKIEGO. Wystawa młodych artystów, absolwentów 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego. 13-26 kwietnia 2012 r., wernisaż w piątek, 13 kwietnia, godz. 18.00, Galeria XX1, al. Jana Pawła II 36.
To nie jest zwykła zbiorowa wystawa prac plastycznych. Jest to wystawa niezwykłych absolwentów niezwykłej szkoły. Od 1991 roku jest to miejsce kształtujące humanistów. Wyniki tylko w sferze aktywności artystycznej już przerosły oczekiwania. Spośród 500 uczniów i absolwentów 21 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego, około 125 (25%) związanych jest zawodowo z plastyką, teatrem, filmem, muzyką, estradą i bardzo wielu jest już rozpoznawalnych w świecie kultury.
Na aktywność uczniów i absolwentów 21 SLO w sztukach plastycznych zwróciła uwagę wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej, zorganizowana w pięciu salach wystawowych i sali Laboratorium z okazji dziesięciolecia szkoły i przyjęcia przez nią imienia Jerzego Grotowskiego. Co roku odbywają się plenery plastyczne w Kazimierzu Dolnym i oczywiście wystawy poplenerowe.
Na wystawie w Galerii XX1 prezentowane będą prace tylko profesjonalnych artystów. Wystawa jest bardzo różnorodna, gdyż każdy zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki, posługuje się odmiennymi technikami i językiem artystycznym, lecz właśnie w tej wielości spojrzeń i środków upatrujemy szczególną wartość ekspozycji.
Tak więc zobaczymy: filmy video (Anna Molska, Rafał Dominik, Nika Zamięcka), malarstwo (Magdalena Karpińska, Sylwia Pawełkowicz, Olga Poreda, Katarzyna Przezwańska, Eliza Sulkowska-Wolff), biżuterię (Katarzyna Krasuska ), projekty i wizje architektoniczne (Filip Kurzewski), rzeźby i instalacje (Rafał Dominik), ceramikę i meble (Anna Czarnocka, Damian Wenski ), rysunki i fotografie (Nika Zamięcka).
Większość osób biorących udział w wystawie jest absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (m.in. z pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego oraz z pracowni prof. Leona Tarasewicza), swoje prace pokażą także absolwentki Europejskiej Akademii Sztuki, Kunstakademie w Düsseldorfie oraz młodzi architekci z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Wszyscy z nich mają w dorobku wybitne prace prezentowane na licznych krajowych i zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Mimo, iż niektórzy z prezentujących na tej wystawie artystów ukończyli już dość dawno nasze liceum, śledzimy uważnie ich działania i cieszymy się z ich osiągnięć i sukcesów. Niektórych z nich nagradzamy szkolną statuetką >>>>Dębowy Taboret. Oni również pamiętają o szkole, informując o swoich osiągnięciach zawodowych, prywatnych czy przychodząc na szkolne wigilie i inne uroczystości. Dlatego wydało się nam ze wszech miar uzasadnione, aby na zakończenie roku obchodów jubileuszu dwudziestolecia szkoły umożliwić naszym absolwentom, dzisiaj aktywnym na wielu polach artystom, prezentację ich dokonań.
Patronat nad wystawą objęło Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Wystawie będzie towarzyszył katalog z notkami o artystach i reprodukcjami ich prac.
Organizatorem wystawy jest 21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego, kuratorem – Krystyna Kubalska-Sulkiewicz.
>>>>>>>>>>>>>>   <<<<<<<<<<<<<<<
Czy na to, że nasi uczniowie wybrali studia artystyczne miała wpływ szkoła? Na to pytanie odpowiedź nie jest prosta. My mamy nadzieję, iż program 21 SLO, a zwłaszcza atmosfera, którą tworzymy, przyczyniła się także do tego.
Włodzimierz Taboryski w swoim programie autorskim dla 21 SLO pragnął nadać placówce kierunek menedżersko-artystyczny, z czasem przekształcając ją w szkołę dla humanistów. Nauczanie przez cały okres nauki przedmiotów takich jak: historia sztuki, muzyki, retoryka, filozofia, wiedza o teatrze i filmie wpłynęło z pewnością na rozszerzenie edukacji kulturalnej uczniów i pogłębienie ich wrażliwości artystycznej.
My z GROTOWSKIEG jest na FB >>>>.
W planach szkoły jest zorganizowanie przeglądu filmów uczniów i absolwentów - Filmowcy z Grotowskiego (FB) oraz koncertu estradowego.
MEN przyznało 21 SLO miano Szkoły Odkrywców Talentów.
                
>>>>                  >>>>