11 kwietnia 2021, Imieniny: Filip, Leon, Marek
» Szkoła istnieje od 1991 roku. Organ prowadzący: » Stowarzyszenie Sztuka Edukacja Promocja

mgr Ewa Notkowska

1941 - 2001

 

Wybitna nauczycielka historii i filozofii.

Ukształtowała charaktery wielu pokoleń warszawskich licealistów, pracowała m.in. w XXIV LO im. C.K. Norwida (1970-1985), XLI LO im. J. Lelewela (1986-1992) i w naszym 21 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym (1991-2001), którego była współzałożycielką.

Ciężka choroba w ostatnich latach życia uniemożliwiała jej prowadzenia regularnych szkolnych lekcji, ale u siebie w domu prowadziła koła z historii i filozofii. 

Jedna z jej uczennic z Norwida tak ją wspomina: Pewnie nie potraficie sobie wyobrazić, z jakimi wypiekami na twarzach słuchaliśmy Pani Profesor. Nie musicie również – wasze prawo - wierzyć ani w to, że przynajmniej w mojej klasie, na historii prowadzonej przez Nią, nikomu nie przychodziło nawet do głowy, żeby pójść na wagary, ani tym bardziej w to, że nikt, ze znanych mi uczniów Pani Profesor nie miał nigdy potem najmniejszych problemów ze zdaniem egzaminu z historii, nie tylko zresztą na maturze. Możecie też nie dać wiary temu, iż tak zwane „kółko” – czyli zajęcia pozalekcyjne z historii - (P. Ewa mawiała o nich żartem: „dla was kółko, dla mnie krzyżyk”) kręciło nas bardziej niż jakakolwiek impreza. Oczywiście, możecie mi nie wierzyć, bo stare (dla Was) baby (jak ja) mają, ponoć, to do siebie, że często ściemniają, ja jednak przysięgam – tak było.
Wiecej wspomnień.
Do wspomnień dołączył się jej kolega z Norwida, a obecnie dyrektor tego liceum, pan Ryszard Wojciechowski. Oto jego wspomnienia.

Pochowana jest na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie, kwatera 135, rząd 2, grób 15.

Prosimy o przysyłanie wspomnień o pani profesor, zamieścimy je w tym miejscu.